To będą dwa dni pełne emocji, muzyki, wspomnień i wzruszeń. Mysłowice już teraz zapraszają mieszkańców i gości na wyjątkowe obchody Dni Miasta, które odbędą się 20 i 21 czerwca 2025 roku. W programie każdy znajdzie coś dla siebie – od żywych lekcji historii przez koncertowe szaleństwo aż po słowiańską magię wianków.
20 czerwca: Powstańcze wspomnienia i gwiazdy na scenie
Piątkowe świętowanie rozpocznie się z historycznym rozmachem. W Narodowy Dzień Powstań Śląskich ulice Mysłowic przemierzy konna kawaleria. Będzie można poczuć się jak na kartach podręcznika do historii, tylko że tym razem – na żywo. Grupy rekonstrukcyjne zadbają o autentyczny klimat tamtych czasów. W Parku Słupna czekać będą pokazy musztry, prezentacje historycznego uzbrojenia, opowieści z frontu oraz kuchnia polowa pachnąca wspomnieniem dawnych lat.
Wieczorem scenę opanują dźwięki – i to jakie! Podczas koncertu Happy Big Bandu usłyszymy plejady gwiazd. Wystąpią m.in. Piotr Kupicha, Fokus i Rahim, Jacek Kawalec, Natalia Przybysz, Tomek Makowiecki, Agnieszka Maliszczak, Izabela Sobota, Dedis, Zosia Stawicka, Natalia Grosiak z zespołu Mikromusic, a także Łukasz Lach i Adam Lewartowski z L.Stadt. To muzyczny miks, który gwarantuje wspaniałą atmosferę i zabawę do późnych godzin.
21 czerwca: Wianki na Fali – magia letniego przesilenia
Sobota przyniesie nieco inny klimat – bardziej relaksujący, eteryczny, wręcz mistyczny. Spotykamy się nad Wesołą Falą, by wspólnie celebrować tradycyjne święto wianków. Czekają nas warsztaty rękodzielnicze, zajęcia zielarskie, śpiewy ludowe i poszukiwanie legendarnego kwiatu paproci. To będzie idealny dzień, by zwolnić tempo, poczuć bliskość natury i powrócić do korzeni.
Nie zabraknie też wrażeń dla zmysłów – kąpiele w dźwiękach mis tybetańskich i gongów ukoją nawet najbardziej zestresowane dusze. Na koniec dnia, zgodnie z tradycją, uczestnicy puszczą własnoręcznie uplecione wianki na wodę, zamykając w nich życzenia, marzenia i dobre myśli.
Święto, które łączy pokolenia
Dni Mysłowic to coś więcej niż impreza plenerowa. To opowieść o tożsamości, wspólna przestrzeń do świętowania i refleksji. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie jest skierowane do wszystkich – od najmłodszych po seniorów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a goście mogą liczyć na wiele atrakcji towarzyszących.
Czerwiec w Mysłowicach zapowiada się naprawdę wyjątkowo. Jeśli jeszcze nie planowaliście weekendu, teraz już wiecie, gdzie warto być. Spotkajmy się w sercu miasta – z rodziną, z przyjaciółmi, z sąsiadami – i razem napiszmy kolejną piękną kartę miejskiej historii.
Mysłowice przygotowały dla swoich mieszkańców i gości niezwykłą ucztę kulturalną. Już 20 i 21 czerwca miasto zamieni się w tętniące życiem widowisko pełne historii i letniej magii. Przez dwa dni na każdym kroku spotkamy pasjonatów regionalnych tradycji, najnowszych brzmień i rodzinnych atrakcji. Całość skąpana w zieleni parku, przy wodach Wesołej Fali i w rytmie wojewódzkiego święta to zaproszenie do wspólnego celebrowania dawnej i współczesnej energii Górnego Śląska.
Uroczystości otworzy 20 czerwca wyjątkowy przejazd kawalerii konnej. Brzmienie kopyt na brukowanej ulicy Korfantego odbędzie się niczym żywy dźwięk przeszłości. Grupy rekonstrukcyjne odtworzą sceny z czasów walk o zachowanie śląskiej tożsamości. Goście będą mieli okazję zobaczyć prezentację dawnej musztry, spróbować grochówki czy kołdunów przygotowywanych kuchnią polową a także przyjrzeć się z bliska historycznym modelom broni. Ten fragment obchodów wpisuje Mysłowice w ramy Narodowego Dnia Powstań Śląskich i sprawia, że historia staje się namacalna.
Gdy słońce zacznie chylić się ku zachodowi, scena w Parku Słupna zadrży od dźwięków Happy Big Bandu. Razem z Piotrem Kupichą, Natalią Przybysz czy Jackiem Kawalcem zaśpiewamy o radościach i tęsknotach wielkich miast. Fokus i Rahim dodadzą koncertowi hiphopowego pazura a agnieszka Maliszczak wprowadzi nuty subtelnej emocji. Wśród zaproszonych artystów nie zabraknie młodych talentów takich jak Zosia Stawicka czy duet Łukasz Lach i Adam Lewartowski co uczyni wieczór barwną mozaiką stylów i pokoleń.
Następnego dnia nad brzegiem Wesołej Fali ponownie usłyszymy śmiechy rodzin. To tam odbywa się Wianki na Fali – byłe święto letniego przesilenia łączy się z legendą o kwiecie paproci. Uczestnicy wyruszą na trop poszukiwania tajemniczego kwiatu wśród letnich łąk. Warsztaty rękodzielnicze rozbudzą wyobraźnię najmłodszych a zajęcia zielarskie pozwolą poznać lecznicze skarby przyrody. Gdy kapryśne echo dźwięków gongów i mis tybetańskich wypełni przestrzeń, nad Fale rozbłyśnie wspólnota śpiewu i tańca inspirowanego słowiańskim folklorem.
Wieczorne puszczanie wianków jest momentem, na który czekają wszyscy. Zapach ziół unosi się nad taflą wody, wianki łagodnie odpływają ku tajemnicy letniej nocy a tłum wpatruje się w ich migotliwe światełka. To chwila zamyślenia i radości, jakiej nie da się opisać słowami – trzeba ją poczuć samemu. Przy stoiskach z ręcznie robionymi biżuteriami i lokalnym jadłem można skosztować świeżych wypieków i serów, porozmawiać z twórcami i poczuć ducha małego, ale niezwykle gościnnego miasteczka.
Warto zabrać ze sobą rodzinę, przyjaciół i sąsiadów. Dni Mysłowic to nie tylko festyn czy koncert ale zaproszenie do wspólnej opowieści. Wstęp jest bezpłatny więc każdy może poczuć atmosferę święta, które splata przeszłość z nowoczesnością, zabawę z refleksją i historię z naturą. W tych dwóch dniach Mysłowice pokażą, że wielkie emocje często rodzą się w małych miejscowościach.
Pan radny Sałata nie jest zbulwersowany wydarzeniami, które odbędą się na Fali?