John Locke pisał o niej w XVII wieku, w Mysłowicach wciąż jej brak… – Felieton Marcina Szczepanka

Wieczorem, w niedzielę 30 marca Radny Miasta Adrian Panasiuk z WDM opublikował na swoim koncie na platformie Facebook przepełniony emocjami post, informujący o zgromadzeniu mającym miejsce tego samego dnia w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Przerażeni mieszkańcy Mysłowic mieli rzekomo zgłaszać pojawienie się tłumu „osób innej karnacji i narodowości”. Radny zasugerował też, że Mysłowiczanie są oburzeni, a wg niektórych podobne wydarzenia nie powinny mieć miejsca na terenie naszego miasta. Ponadto wpis został opatrzony zdjęciami i napisem „Eid Mubarak”.

Co na to fakty? Wspomniany napis oznacza „błogosławione święto”, a zebranie odbyło się w związku z zakończeniem Ramadanu – świętego dla wyznawców islamu miesiąca.

Współcześnie oskarżenia o rasizm weszły na stałe do debaty publicznej w krajach Zachodu i często bywają nadużywane. Rasizm to nieuzasadniona i nieracjonalna niechęć wobec jakiejś grupy ludzi, wynikająca jedynie z przynależności do danej grupy etnicznej, religii, itp.

Jakiego rodzaju niebezpieczeństwo stwarzało dla mieszkańców Mysłowic zgromadzenie muzułmanów tego niestety Radnemu Panasiukowi nie udało się ustalić… Jedyną popełnioną przez zebranych zbrodnią było pojawienie się w miejscu publicznych w innym kolorze skóry, a na dodatek kultywowali oni własną tradycję (nie wpływając na życie innych mieszkańców).

Pomysły zakazania podobnych wydarzeń, pomijając ich wątpliwe uzasadnienie moralne, nie mają w Polsce prawa bytu. Konstytucja Rzeczypospolitej gwarantuje bowiem wolność wyznania, uwzględniającą także uczestnictwo w publicznych praktykach religijnych. Żaden obywatel nie może być ani zmuszany do uczestnictwa w nich, ani uczestnictwo nie może mu być zakazane.

Polska jest na świecie znana dzięki swojej gościnności. W trudnych czasach, gdy migracja staje się gorącym tematem zdaje się, że zaczynamy zapominać, co mówi na ten temat religia chrześcijańska.

„Starajcie się dobrze czynić wobec wszystkich ludzi! Jeżeli to jest możliwe, o ile to od was zależy, żyjcie w zgodzie ze wszystkimi ludźmi!” – możemy wyczytać z Listu do Rzymian.

Niezależnie czy jesteśmy osobami wierzącymi czy nie, powinniśmy utożsamiać się z tą postawą. Szacunek należy się każdemu człowiekowi. Inności budzi strach, ale strach ten nie ma uzasadnienia logicznego. Wszelkie złamania prawa powinniśmy traktować z pełną powagą i pociągać winnych do odpowiedzialni, natomiast tym, którzy zwyczajnie chcą żyć swoim życiem, dajmy to czynić. Świat byłby dużo piękniejszym, gdybyśmy po przebudzeniu myśleli: „jak mogę dzisiaj kogoś uszczęśliwić?”, a nie „a dlaczego on robi to inaczej niż mnie wydaje się słuszne?”, skupiając się na tym, by samemu być dobrymi ludźmi.

Podobne wypowiedzi są skandaliczne i prowadzą jedynie do rozbudzenia wrogości pomiędzy ludźmi, którzy jakkolwiek nie chcą tego zaakceptować są zasadniczo tacy sami, a oceniać ich należy nie po kolorze skóry, tylko tym, co noszą w sercu.

 

Marcin Szczepanek

Radny MRMM

3.3 4 głosów
Ocena artykułu
Subskrybcja
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy najwięcej głosów
Wbudowane opinie
Zobacz wszystkie komentarze
Scroll to Top