Projekt „Kuźnica Muzyczna Kościuszki” narodził się we wrześniu 2023 roku z inicjatywy niezwykle zaangażowanych uczniów klas drugich i trzecich I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach. Od samego początku nad rozwojem artystycznym młodzieży czuwa nauczyciel muzyki – Bartosz Dąbrowski, który z pasją i oddaniem wspiera swoich podopiecznych w realizacji muzycznych marzeń.
Powstanie „Kuźnicy” było naturalną kontynuacją wcześniejszych aktywności uczniów, którzy już wcześniej z entuzjazmem angażowali się w życie szkoły poprzez oprawę muzyczną różnych wydarzeń, udział w koncertach charytatywnych oraz starty w licznych konkursach. Istotny wpływ na rozwój tego przedsięwzięcia miało także wprowadzenie do klas pierwszych obowiązkowych zajęć z muzyki, co otworzyło drogę do głębszego poznawania i rozwijania pasji artystycznych.
Młodzi muzycy szybko odnaleźli swoje miejsce w nowo utworzonej Piwnicy Artystycznej I LO – przestrzeni, która stała się dla nich swoistym azylem twórczym. To właśnie tam, w klimatycznym wnętrzu pełnym artystycznego ducha, zaczęli realizować własne muzyczne wizje, rozwijając się w sposób nieskrępowany i swobodny. Piwnica przyciągała kolejne talenty, a wyjątkowa atmosfera sprawiła, że w krótkim czasie wokół projektu skupiła się pokaźna grupa młodych ludzi z pasją.
Obecnie pod szyldem Kuźnicy Muzycznej Kościuszki funkcjonują aż trzy zespoły rockowe, kwartet smyczkowy oraz zespół wokalny. Uczniowie ćwiczą regularnie pod okiem prof. Bartosza Dąbrowskiego, osiągając sukcesy na szczeblu wojewódzkim, występując na scenach różnej wielkości oraz towarzysząc swoim brzmieniem szkolnym i pozaszkolnym uroczystościom. Ich działalność to nie tylko rozwój muzyczny, ale także świadectwo ogromnej pasji, zaangażowania i kreatywności młodego pokolenia.
KILKA SŁÓW O ZESPOŁACH
IMPERATYW
Zespół „Imperatyw”, początkowo znany jako „eLO_One”, powstał w maju 2023 roku i był pierwszym rockowym składem funkcjonującym w ramach „Kuźnicy”. Na jego czele stoi charyzmatyczny gitarzysta elektryczny – Olivier Anglart, którego wspiera na drugiej gitarze równie utalentowany Aleksander Rokita. Wokalistki Pola Kuderska i Alicja Tekielak dostarczają publiczności silnych, emocjonalnych doznań, a linia basowa – za sprawą Mateusza Przepiury – stanowi solidny fundament całego brzmienia.
Sekcję rytmiczną tworzy dwóch energicznych perkusistów – Tymoteusz Grabiec i Kamil Krawiec, z których ten drugi dodatkowo wzbogaca dźwięk zespołu grając na klawiszach i trąbce. Repertuar „Imperatywu” to przede wszystkim klasyczny rock, choć zespół nie stroni od funkowych akcentów. Inspiracje czerpią głównie z muzyki lat 80. i 90. XX wieku, czego dowodem są głębokie, gitarowe brzmienia przypominające Pink Floyd czy Uriah Heep, a także porywające solówki, które kojarzą się z AC/DC.
Zespół ma już na swoim koncie liczne koncerty i udział w konkursach muzycznych, a we wrześniu 2024 roku zadebiutował na dużej scenie podczas Dni Chełmu Śląskiego, występując jako support zespołu „Happysad”. Czekamy z niecierpliwością na ich pierwszy album studyjny.
WĘGIEL I MIÓD
Zespół „Węgiel i Miód” zadebiutował we wrześniu 2023 roku i od początku funkcjonuje w niezmienionym składzie. Ogromna w tym zasługa wyjątkowej wokalistki – Blanki Woźniczko, której hipnotyzujący głos i charyzma sceniczna przyciągają uwagę na każdym koncercie. Na gitarze czaruje słuchaczy bluesowymi solówkami Szymon Cholewa, a drugim filarem gitarowym – wzbogaconym o brzmienie skrzypiec – jest Hanna Penczek.
Na gitarze basowej króluje spokojna i precyzyjna Zuzanna Szot, której styl dopełnia atmosferę koncertów. Znakomite partie klawiszowe to dzieło Wiktora Deinka, natomiast za bębnami zasiada niezawodny Bartosz Długajczyk. Styl muzyczny „Węgla i Miodu” to intrygujące połączenie rocka, bluesa oraz polskiej muzyki alternatywnej – twórczość młodych muzyków jest świeża, oryginalna i trudna do porównania z jakimkolwiek istniejącym zespołem.
Mają za sobą wiele koncertów, w tym debiut na dużej scenie podczas Dni Mysłowic 2024. Wygrali także konkurs „Nagraj z nami teledysk” organizowany przez Urząd Miasta Mysłowice. Po chwilowej przerwie wrócili na scenę w marcu 2025 roku, z nową energią i gotowi na kolejne sukcesy.
WESTPOINT
Zespół „WestPoint” został założony w listopadzie 2023 roku. Przez dłuższy czas skład grupy podlegał rotacjom, ponieważ młodzi muzycy szukali własnej tożsamości brzmieniowej i artystycznego kierunku. Od początku 2025 roku zespół działa już w ustabilizowanym składzie, który wydaje się być trafionym wyborem. Liderką formacji jest Aleksandra Lipniewska – gitarzystka i autorka melodyjnych kompozycji. Na drugiej gitarze błyszczy Agata Wicher, a do zespołu dołączyły również dwie charyzmatyczne wokalistki: Zuzanna Gomóła oraz Magdalena Mansfeld.
Zuzanna dysponuje wysokim, czystym głosem, natomiast Magdalena wnosi do zespołu charakterystyczną, rockową ekspresję. Dzięki temu zespół z powodzeniem wykonuje zarówno nastrojowe ballady, jak i mocniejsze, hardrockowe utwory. Sekcję rytmiczną tworzą Oleksandr Holobokov na basie – będący mózgiem i dobrym duchem zespołu – oraz Jakub Powaga na perkusji, którego energiczne uderzenia nadają całości charakterystycznego rytmu.
Nazwa zespołu nawiązuje do amerykańskiej Akademii West Point, której umocnienia projektował sam Tadeusz Kościuszko – to właśnie to symboliczne połączenie z patronem szkoły podkreśla przynależność zespołu do „Kuźnicy Muzycznej Kościuszki”. Styl muzyczny „WestPoint” to połączenie nastrojowego rocka z hardrockiem, urozmaicone melodyjnymi solówkami i wyrazistą perkusją. Czasem muzycy sięgają też po motywy słowiańskiego folku, wzbogacając swoją twórczość o elementy nostalgii i głębi emocjonalnej.
Zespół jeszcze czeka na swój debiut na wielkiej scenie, jednak liczne koncerty w mniejszych przestrzeniach oraz potencjał, jaki prezentują, pozwalają sądzić, że już wkrótce usłyszymy o nich znacznie więcej.
gm