Rozbudowa floty to nie wszystko – Koleje Śląskie równolegle rozwijają współpracę z uczelniami wyższymi w regionie. Podczas uroczystości w Katowicach, regionalny przewoźnik podpisał kolejne porozumienia o współpracy – tym razem z Uniwersytetem WSB Merito w Chorzowie oraz Akademią Śląską. To kolejny krok w budowie mostu między biznesem a nauką.
Partnerstwo z Uniwersytetem WSB Merito
Koleje Śląskie oficjalnie zostały partnerem biznesowym chorzowskiego wydziału Uniwersytetu WSB Merito. Dla pracowników oznacza to nowe możliwości kształcenia na wyższej uczelni, a dla studentów – praktyki i staże w strukturach spółki.
Nie ma nic cenniejszego niż kapitał ludzki. Dlatego stawiamy na rozwój naszych pracowników ułatwiając im kształcenie na wyższych uczelniach z województwa śląskiego. Liczymy, że dzięki tej współpracy uda się wyłowić również zdolnych studentów chcących związać się z kolejnictwem, którego perspektywy rozwoju w najbliższych dekadach są olbrzymie – zauważa Krzysztof Klimosz, prezes Kolei Śląskich.
Porozumienie zakłada także korzystanie przez przewoźnika z eksperckiej wiedzy kadry naukowej uczelni – m.in. w zakresie doradztwa i analiz.
Uniwersytet WSB Merito w Chorzowie potrzebuje partnerów, którzy wspierają nasz rozwój w sposób realny i długofalowy. Koleje Śląskie to właśnie taki partner. Dzięki tej współpracy nasi studenci kierunku logistyka zyskają dostęp do projektów, które pozwolą im łączyć wiedzę z praktyką. To szansa na zdobycie doświadczenia w branży, w której planują rozwijać swoją karierę. Wspólnie z Kolejami Śląskimi będziemy działać w wielu obszarach – z korzyścią dla studentów i rynku pracy – mówi dr Krzysztof Koj, dziekan Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu, Filia w Chorzowie.
Nowoczesna edukacja z Akademią Śląską
Drugim nowym partnerem Kolei Śląskich została Akademia Śląska – pierwsza niepubliczna uczelnia techniczno-artystyczna w regionie. List intencyjny zakłada organizację szkoleń, konferencji, seminariów i kursów zawodowych dla pracowników przewoźnika oraz wspólne promowanie edukacji.
Niezwykle się cieszymy z zawartej współpracy. Naszym celem jest zwiększenie dostępności programów edukacyjnych dla pracowników spółki Koleje Śląskie i rozwój uczelni Akademia Śląska jako partnera edukacyjnego w regionie. W planach mamy organizację szkoleń, kursów zawodowych, wydarzeń edukacyjnych i oczywiście poszerzenie oferty studiów dyplomowych i podyplomowych. Wszystko po to, aby wesprzeć rozwój kompetencji zawodowych pracowników Kolei Śląskich – mówi Arkadiusz Hołda, kanclerz Akademii Śląskiej.
Strategiczna sieć akademickich partnerów
Podpisane porozumienia to kolejne kroki w budowaniu rozległej siatki współpracy Kolei Śląskich z uczelniami wyższymi regionu. W ubiegłym roku przewoźnik zainicjował podobne działania z Akademią WSB z Dąbrowy Górniczej, a także z Politechniką Śląską. Z tą ostatnią uczelnią powstał wspólny zespół naukowców i kolejarzy, który zajmuje się poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań technicznych i organizacyjnych.
Koleje mają świetlaną przyszłość. Rządowy plany zakładają, że w najbliższych 5 latach, 160 mld zł zostanie wydane na kolej. Nowe torowiska i rozwój siatki połączeń to gwarancja, że w kolejnych latach kolejnictwo będzie potrzebowało nowych kadr i ofertowało dobrą, stabilną pracę – podkreśla prezes Krzysztof Klimosz.
Praktyka już dziś
Współpraca z uczelniami to nie jedyny element strategii rozwoju kadr. Od kilku dni swoje pierwsze zawodowe doświadczenia w Kolejach Śląskich zdobywa także kilkunastu uczniów szkół średnich. Regionalny przewoźnik konsekwentnie inwestuje w edukację, przygotowując zaplecze personalne na dekady dynamicznych zmian w sektorze transportu kolejowego.
gm
źródło: Koleje Śląskie