Krótka historia Straży Miejskiej w Mysłowicach

Straż Miejska funkcjonuje w Mysłowicach już 33 lata, od roku 1991. Krótką historię tej formacji przypomina radny Wiesław Tomanek.

W czerwcu 1991 r. Rada Miasta Mysłowice podjęła uchwałę w sprawie utworzenia Straży Miejskiej w Mysłowicach. Prezydentem miasta był w tym czasie inż. Stanisław Dyduch, który odpowiedzialny był za wykonanie tego zadania.

« z 3 »

Na  polecenie prezydenta w październiku 1991 r. całościową organizacją struktur Straży Miejskiej zajął się Piotr Kurzac, który od tego momentu pełnił funkcję zastępcy komendanta Straży Miejskiej i to właśnie on opracował statut organizacyjny formacji i szkolił wszystkich przyjętych do pracy.

Stworzony projekt statutu został zatwierdzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w 2 grudnia 1991 r. i to tę datę można uznawać jako powstanie Straży Miejskiej w Mysłowicach.

W tym czasie Komenda Straży Miejskiej mieściła się przy Pl. Wolności 7 w Mysłowicach. Pierwszym komendantem Straży Miejskiej mianowany został Jerzy Jochemczyk, a całą formację tworzył następujący zespół dziesięciu osób: komendant, zastępca komendanta Piotr Kurzac oraz strażnicy – Teresa Palka, Zygmunt Filipczak, Mirosław Gretkowski, Marcin Palka, Marek Stania, Henryk Magosz, Tadeusz Witański, Jacek Łazarczyk.

Prze lata stan etatowy straży uległ zwiększeniu do 27 osób. Z dniem 1 marca 1999 na stanowisko komendanta powołany został mgr Piotr Saternus, który pełnił tę funkcje do marca 2004 roku. Od 5 marca 2004 r. do 28 lutego 2011 r. funkcja ta została powierzona inż. Leszkowi Siekańskiemu. Natomiast w 2011 roku komendantem został mgr Ginter Płaza.

Decyzją Rady Miasta z dniem 1 lipca 2011 roku Straż Miejska zaczęła funkcjonować jako jednostka organizacyjna Gminy. Ginter Płaza komendantem był do 2018 roku.

Siedziba Straży Miejskiej Mysłowice od 2 listopada 2017 roku została  przeniesiona na ulicę Strażacką 7, gdzie ma siedzibę do dzisiaj.

Po zmianie władz samorządowych w 2018 r. przez kilka miesięcy p.o. komendanta pełniła Magdalena Kawka, natomiast 23 maja 2019 r. mianowany na to stanowisko został mgr Dawid Skutela.

Mieszkańcy często zwracają się o pomoc do Strażników Miejskich, a nierzadko udzielanie takiej pomocy jest zadaniem stosunkowo trudnym. Z działalności SM najczęściej niezadowoleni są ci…, którzy łamią prawo.

– W opiniach słyszy się pochwały, chociaż spotykają się także z krytyką. To jednak ich nie zniechęca, działają by nam mieszkańcom żyło się bezpieczniej. – ocenia radny Tomanek. – Zadania realizowane przez Straż Miejską są różnorodne i różnie przez mieszkańców postrzegane. Strażnicy realizują wiele zadań, w wielu wypadkach nie dostrzeganych przez mieszkańców. To bardzo odpowiedzialna i niejednokrotnie niebezpieczna praca. – dodaje.

Więcej na temat historii i działalności Straży Miejskiej TUTAJ.

 

ctmyslowice.pl:jf/WT

Scroll to Top