Kultury Świata – flamenco NADIA MAZUR

Kultury Świata to nowy cykl proponowany przez Mysłowicki Ośrodek Kultury w 2024 roku. Jest to propozycja o charakterze interdyscyplinarnym, w której muzyka będzie przeplatać się z tańcem, śpiewem i rozmowami. Można by rzec, że temat niewyczerpany…To prawda, ale spróbujmy sięgnąć wspólnie do różnych zakątków świata, posmakować, zrozumieć, dowiedzieć się więcej. Już 27 kwietnia odbędzie się spotkanie z kulturą hiszpańską.

Data: 27 kwietnia2024
Godzina: 17:00
Miejsce: Mysłowicki Ośrodek Kultury, ul. Grunwaldzka 7
 Bilety:
normalny – 50 zł
ulgowy – 40 zł (uczniowie, studenci, seniorzy)
Dostępne w kasie MOK oraz na portalu kupbilecik.pl pod linkiem: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/121824

Plan wydarzenia:

17:00 – 17:45– Prelekcja „Obalanie mitów o sztuce flamenco”.
Podczas prelekcji choreografka, muzykolożka i magister sztuki Nadia Mazur zanurzy nas w fascynujący świat tego hiszpańskiego stylu tanecznego. Poznamy esencję flamenco, odkrywając, że to nie tylko taniec, ale również wyrazista forma ekspresji artystycznej. Nadia opowie nam o głębokiej komunikacji między artystami na scenie, gdzie gesty, muzyka i taniec splatają się w emocjonalny przekaz. Wyjaśni nam, że improwizacja w sztuce flamenco jest kluczem do spontaniczności i autentyczności występu.

Mini warsztat flamenco „Ekspresja flamenco”, podczas którego będzie możliwość spróbowania  „Ekspresja flamenco”, podczas którego będzie możliwość spróbowania swoich sił w tańcu.

18:00-19:00 – Koncert „odkryjmy flamenco” taniec Nadia Mazur, Andrzej Lewocki – gitara, Grzegorz Ziętala – cajon, Monica Clavijo – śpiew.
W drugiej części wieczoru, po wzbogacającej prelekcji, uczestnicy będą mogli w pełni zanurzyć się w koncercie flamenco. Dzięki zrozumieniu, czego doświadcza się na scenie podczas takiego spektaklu, publiczność będzie miała możliwość głębszego uczestnictwa w tym artystycznym wydarzeniu. Za każdym ruchem, dźwiękiem i spojrzeniem kryje się historia i emocje, które widzowie będą teraz mogli odczytać w jeszcze bardziej wnikliwy sposób, czerpiąc pełnię z doznań płynących z widowiska flamenco.

Nadia Mazur – profesjonalna choreografka, tancerka i instruktorka tańca flamenco. Absolwentka hiszpańskiej Fundación Cristina Heeren w Sewilli, kierunku Choreografia i Teoria Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz Muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim. W 2012 roku założyła Teatr Tańca FlamencoArte, z którym zrealizowała liczne spektakle przy współpracy z polskimi i hiszpańskimi artystami. Współpracowała między innymi z Operą Wrocławską przygotowując 50-osobowy zespół tancerzy do wykonania Zarzuela Show na motywach opery Carmen G. Bizeta. Kształciła w zakresie flamenco również tancerzy tańca towarzyskiego, m.in. mistrzowską parę Kingę Jurecką i Marka Fiksę, a także tancerzy powszechnie znanych szerokiej publiczności – Stefano Terrazzino czy Lenę Klimentovą. Jako gość specjalny występowała w telewizji (m.in. Taniec z gwiazdami, Top Model, Pytanie na Śniadanie i inne programy tv). Aktywnie angażuje się w promocję sztuki flamenco w Polsce i od 2013 roku prowadzi cykl koncertów flamenco „Tablao Flamenco”, który gromadzi artystów i miłośników tej sztuki. Opracowała choreografie i ruch sceniczny do spektakli takich jak Zorro (Teatr Komedia w Warszawie). Bodo Café (2016) i KinoParadiso (2017). Od 2018 roku współpracuje z najstarszą szkołą flamenco w Warszawie Studio Flamenco. Jest współzałożycielką firmy modowej Ardora Moda Flamenca, gdzie projektuje stroje sceniczne.

Andrzej Lewocki – gitarzysta flamenco, laureat Międzynarodowego Konkursu Gitary Flamenco w Murcii im. Niño Ricardo (II miejsce). Brał udział w licznych warsztatach flamenco w kraju i za granicą. Obecnie współpracuje z Tablao Flamenco, Magdaleną Navarrete, Studio Flamenco, Mateo El Gallito (Duende), Los Bomberos. Nagrywa dla radia i telewizji. Zapraszany jest także jako muzyk studyjny.

Grzegorz Ziętala – Muzyk flamenco z wieloletnim doświadczeniem scenicznym. Jego gra na cajonie dodaje energii i intensyfikuje emocje, tworząc niesamowitą harmonię między muzyką a tańcem.

Monica Clavijo – Pochodząca z San José del Valle (Kadyks).
Została wprowadzona w świat flamenco w dzieciństwie dzięki ojcu Chirivie del Valle – śpiewakowi flamenco. Jako dziecko dorastała słuchając flamenco, ale zdecydowała się poświęcić śpiewaniu później, kiedy już mieszkała w Wiedniu (Austria). Śpiewała w musicalach flamenco F.G. Lorci i „La Casa de Bernarda Alba” w Teatrze Odeon w Wiedniu wraz z zespołem flamenco La Guita, reprezentowanym później w kilku krajach europejskich, w tym w Hiszpanii. Mieszka w Wiedniu i Sewilli, gdzie stale doskonali swoje umiejętności w słynnej Fundacion Cristina Heeren. Wśród jej nauczycieli są Ezequiel Benítez (nominacja do Latin Grammys 2020), María José Pérez (nagrodzona Lámpara Minera Award 2015 na Festival del Cante de las Minas de La Unión).

Po koncercie będzie możliwość zakupienia płyty „abc nauka flamenco” Studio flamenco.

Scroll to Top