W świecie, gdzie technologia na każdym kroku kusi szybkimi atrakcjami, piękno klasycznej literatury wciąż potrafi zachwycać. Udowodnili to najmłodsi mieszkańcy Mysłowic, którzy wzięli udział w Konkursie Pięknego Czytania „W Świecie Baśni Andersena”. Wydarzenie, zorganizowane z okazji 220. rocznicy urodzin duńskiego mistrza baśni, stało się prawdziwą ucztą dla wszystkich miłośników literatury dziecięcej.
Hans Christian Andersen (1805–1875) – autor takich perełek jak „Brzydkie kaczątko”, „Dziewczynka z zapałkami” czy „Królowa Śniegu” – choć na początku nie traktował twórczości dla dzieci poważnie, dziś jest jednym z najważniejszych pisarzy w historii literatury światowej. Jego opowieści, tłumaczone na ponad 80 języków, nieprzerwanie zachwycają kolejne pokolenia.
Tegoroczny konkurs, zorganizowany wspólnymi siłami Filii nr 4 w Morgach, biblioteki szkolnej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Mysłowicach oraz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach – Filii w Mysłowicach, był nie tylko formą uczczenia tego wyjątkowego jubileuszu, ale także piękną okazją do promowania kultury czytelnictwa wśród najmłodszych.
W szranki stanęli uczniowie klas pierwszych, którzy z wielką pasją i zaangażowaniem prezentowali fragmenty baśni Andersena. Jury, mając niełatwe zadanie, oceniało płynność czytania, dykcję oraz umiejętność oddania emocji zawartych w tekście.
Na podium zasiedli: 🥇 I miejsce – Anna M. – za wrażliwość i niezwykłą interpretację wybranej baśni,
🥈 II miejsce – Paweł D. – za piękną dykcję i odważną prezentację,
🥉 III miejsce – Wiktoria U. – za wdzięk i wyczucie literackiego rytmu.
🏆 Wyróżnienie otrzymała Hanna M., której interpretacja wzruszyła zarówno jury, jak i publiczność.
Laureatom i wszystkim uczestnikom składamy serdeczne gratulacje! Każde dziecko, które odważyło się wejść na scenę, już jest zwycięzcą, bo udowodniło, że słowo pisane wciąż ma wielką moc.
W czasach, gdy świat pędzi coraz szybciej, zatrzymanie się nad książką i wsłuchanie w magię słów jest bezcenną wartością. Konkurs „W Świecie Baśni Andersena” przypomina nam, że w literaturze nadal możemy znaleźć ukojenie, inspirację i piękno, które nie przemija.
gm
źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Mysłowicach