Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich w Mysłowicach – 20 czerwca 2025

20 czerwca 2025 r. Mysłowice uroczyście uczciły Narodowy Dzień Powstań Śląskich, obchodzony co roku z inicjatywy Mysłowickiego Towarzystwa Historycznego im. Jacoba Lustiga pod honorowym patronatem prezydenta miasta Dariusza Wójtowicza. Data nie jest przypadkowa – to rocznica wkroczenia Wojska Polskiego na Górny Śląsk (i do Mysłowic) 20 czerwca 1922 r.

Msza święta i uroczystości w Strefie Powstańczej Pamięci

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12:00 Mszą Świętą za Powstańców i Ojczyznę w kościele pw. Św. Krzyża (dzielnica Piasek), celebrowaną w intencji bohaterów Śląska. Następnie, w tzw. “Strefie Powstańczej Pamięci” – miejscu symbolicznym, związanym z masakrą górników z 1919 r. i iskrą I powstania śląskiego – nastąpiło poświęcenie oraz przemówienia historyczne, które wygłosił m.in. Dariusz Falecki z Muzeum Miasta Mysłowice 

Uroczysty przemarsz pod Pomnik Kardynała Hlonda

O godzinie 12:55 ruszył przemarsz: prowadziła go Sekcja Kawaleryjska ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich, w rytm Hymnu Państwowego i „Roty” Marii Konopnickiej, wykonanych przez Orkiestrę Wojskową z Bytomia. Uczestnicy – delegacje instytucji, szkół, poczty sztandarowe – złożyli kwiaty pod tablicami upamiętnień oraz pod pomnikiem kardynała Augusta Hlonda na Placu Wolności. Kolumnę zabezpieczały służby mundurowe: policja, straż miejska i straż pożarna.

Widowiskowy pokaz i odsłona historyczna w Parku Słupna

Po przemarszu cała kolumna przemieściła się do Centralnego Muzeum Pożarnictwa oraz Parku Słupna, gdzie odbyła się część pokazowa z licznych atrakcji:

  • Widowiskowa musztra konna i pokazy fechtunku ułańskiego (12:20-16:20) 

  • Poczta grochówkowa z kuchni polowej (ok. 15:30) 

  • Konkursy plastyczne i fotograficzne z uroczystym wręczeniem nagród, m.in. konkursu “PamiętaMY” – wsparcie dla recytacji prac zakończyło się o 16:50

  • Pokazy grup rekonstrukcyjnych „Wojów Zagród Śląskich” (16:00-18:00) .Gry i quizy edukacyjne o tematyce powstań śląskich 

  • Projekcja filmów dokumentalnych, m.in. „Sól ziemi czarnej” w Muzeum Miasta Mysłowice (17:00-18:30) 

  • Wspólne śpiewanie pieśni powstańczych (ok. 18:30 

« z 31 »

Partnerzy i patroni

Organizacja dorocznych obchodów możliwa była dzięki wsparciu licznych instytucji, samorządów i organizacji społecznych:

  • MTHJL – koordynacja i rozwój programu edukacyjnego oraz rekonstrukcji

  • Orkiestra Wojskowa z Bytomia, Ochotniczy Szwadron 3PSUŚ, Jednostka Strzelecka 3013 im. gen. Kuklińskiego

  • Urząd Miasta Mysłowice, IPN Katowice

  • Instytucje miejskie: policja, straż miejska, MPWiK, ZOMM, MOK, MOSiR, MPWiK

  • Muzea: Miasta Mysłowice i Centralne Muzeum Pożarnictwa

  • Organizacje pozarządowe: Fundacja Bajtel, Stowarzyszenie TED, Stowarzyszenie Zagród Śląskich i wiele innych

  • Patronat medialny: TVP3 Katowice, TVP Info, Głos Mysłowic, Gazeta Mysłowicka 

Specjalne podziękowania należą się również osobom prywatnym i sponsorom (np. Bar Szarotka, TIME GROUP, MDM Ochrona, Adam Jaskóła, nauczyciele z II LO i CKZiU), a także uczestnikom zbiórki na ­Zrzutka.pl, dzięki której zrealizowano część wydarzeń .

Znaczenie święta – perspektywa historyczna

Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 r., aby przypomnieć zbrojne powstania lat 1919-1921 o przyłączenie regionu do Polski oraz symboliczną akcję Wojska Polskiego z 20 czerwca 1922 r. W Mysłowicach obchodzone jest nie tylko jako hołd dla bohaterów, ale jako edukacyjna lekcja: popularyzuje złożoną historię regionu, łączy pokolenia, uwrażliwia młodzież na lokalną tożsamość.

Podsumowanie

Obchody 20 czerwca 2025 roku w Mysłowicach były doskonałym połączeniem uroczystości oficjalnej, widowiska plenerowego i działań edukacyjnych. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, organizacji społecznych i instytucji miasto po raz kolejny pokazało, że pamięć historyczna to nie tylko słowa – ale żywe uczestnictwo. Tegoroczne wydarzenia, wzbogacone o dodatkowe pokazy, konkursy i multimedialne formy edukacji, uczyniły Narodowy Dzień Powstań Śląskich nie tylko dniem refleksji, ale także integracji i śląskiej dumy.

Działania społeczników można nadal wesprzeć tutaj: https://zrzutka.pl/m2gy7g oraz https://zrzutka.pl/p4b9p9





0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybcja
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy najwięcej głosów
Wbudowane opinie
Zobacz wszystkie komentarze
Scroll to Top