Światowy Dzień Recyklingu obchodzimy 18 marca od 2018 roku z myślą o edukacji i promocji odzyskiwania surowców z odpadów.
Recykling oznacza ponowne użycie, powrót do obiegu i ponowne wykorzystanie odpadów do produkcji nowych produktów i jest to jeden ze sposobów ochrony otaczającego nas środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie nadmiernego eksploatowania złóż naturalnych oraz zmniejszenie ilości śmieci.
Produkty, które mogą powstać z takich odpadów to między innymi: papier do pisania, serwetki, bandaże, banknoty, opakowania do jajek, doniczki czy abażury. Z plastiku (PET lub HDPE) można uzyskać: długopisy, folie, opakowania, butelki, zabawki, buty sportowe, bluzy z polaru, namioty czy meble ogrodowe.
Odpady to surowce, a recykling zaczyna się w Twoim domu! To od Ciebie zależy, czy dany odpad zostanie posegregowany i przetworzony, czyli czy powstanie z niego nowy produkt. Jeśli wyrzucisz niepotrzebną rzecz do czarnego pojemnika, nikłe szanse, że powstanie z niej coś nowego.
To Ty możesz przyczynić się do zmniejszenia ilości produkowanych odpadów, wprowadzając zmiany do swoich przyzwyczajeń zakupowych, m.in.:
- zrezygnuj z proponowanych przez sprzedawców reklamówek foliowych,
- zabieraj na zakupy bawełnianą, wielorazową torbę,
- inwestuj w bidon, zamiast kupować za każdym razem wodę w plastikowej butelce,
- kupuj kawę na wynos z własnym kubkiem termicznym,
- kupuj kosmetyki od tzw. eko firm, które sprzedają swoje produkty w ekologicznych opakowaniach,
- kupuj produkty w opakowaniach pochodzących z recyklingu,
- ogranicz ilość kupowanych rzeczy.
Mat. Zielone Mysłowice