Nowy Rok przynosi wiele zmian. Również w segregacji śmieci.
Do tej pory, odpady musieliśmy segregować na cztery różne kupki: papier, odpady sztuczne, szkło i odpady biologiczne (zielone). Osobno zbierano również gruz.
Od 1 stycznia, Polacy dodatkowo muszą jeszcze segregować.. tekstylia. Do kontenerów na odpady zmieszanie nie można już wrzucać m. in. ubrań, starych zasłon i firan, koców, kołder, poduszek, uszkodzonych dywanów, wykładzin, pościeli czy ręczników.
Te zmiany to efekt unijnych rozporządzeń, których celem jest zwiększenie recyklingu odpadów tekstylnych.
Jak segregować?
Stare ubrania, zasłony czy pościel trzeba będzie teraz oddzielić. Część miast decyduje się na dostawienie dodatkowych kontenerów czy worków na takie śmieci. Część woli odbierać je specjalnie według harmonogramu odbioru odpadów.
A w Mysłowicach?
Ani jedno, ani drugie.
– Ustawowy obowiązek przyjmowania tekstyliów jako odrębnej frakcji zostaje wprowadzony od stycznia, ale mysłowiczanie już od kilku lat mogą oddawać zużytą odzież w dwóch naszych Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – informuje Paweł Kaczmarczyk, prezes Zakładu Oczyszczania Miasta w Mysłowicach.
Jeden z nich mieści się przy ul. Miarki 38 w dzielnicy Rymera i jest czynny od poniedziałku do soboty, w dni robocze nawet do godz. 20. Drugi znajduje się w Brzezince przy ul. Piaskowej. Funkcjonuje od poniedziałku do piątku, od godz. 8 do 16.
Jak na razie, nie ma obowiązku wprowadzenia takich dodatkowych kontenerów czy worków. Ale mysłowicki Urząd Miasta, jako organizator systemu zbiórki odpadów, może w przyszłości zdecydować się na takie rozwiązanie.
Zasady segregacji
Metale i tworzywa sztuczne wrzucamy do żółtych worków lub pojemników, papier – do niebieskich, szkło – do zielonych, a odpady bio – do brązowych.
Odpady wielkogabarytowe, w określone dni, odbierają pracownicy mysłowickiego ZOMM. Podobnie jak zużyte opony czy sprzęt elektroniczny można je też zawieźć do jednego z dwóch Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Do zwykłych koszy nie można wrzucać również baterii. Je również można zawieźć do PSZOK-u albo wrzucić do specjalnych pojemników, które znaleźć można w wielu mysłowickich dyskontach spożywczych.
Stare leki najlepiej oddawać w aptekach.
ka